اتقان اسناد هویتی مردم ایران بسیار با اهمیت است ***مقام معظم رهبری*** ثبت احوال نوین، زمینه ساز توسعه پایدار ***** کارت ملی هوشمند، دروازه ورود به دولت الکترونیک

دسترسی سریع

ستاد خبری حراست اداره کل

نظرسنجی

نظر شما درباره پايگاه اطلاع رسانی ثبت احوال استان قزوین چيست؟


ستاد اقامه نماز

بازدید کنندگان

  • Total Visitors: 1525052
  • Unique Visitors: 22812
  • Registered Users: 5
  • Your IP: 54.221.75.68

شما اینجا هستید

خانه

اطلاعات عمومی استان

موقعیت جغرافیایی و اقلیم

استان قزوین در نیمه شمالی ایران و با وسعتی در حدود ۱۶هزار کیلومتر مربع کمتر از یک درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده و بین ۴۸ درجه و ۴۵دقیقه تا ۵۰ درجه و ۵۰ دقیقه طول شرقی و ۳۵ درجه و ۳۷دقیقه تا ۳۶درجه و ۴۵دقیقه عرض شمالی قرار دارد.

استان قزوین از شمال به استانهای گیلان و مازندران، از غرب به استانهای همدان و زنجان، از جنوب به استان مرکزی و از شرق با استان های تهران و البرز محدود می شود.

این استان از ٢٤شهر (قزوین، تاکستان، آبیک، بوئین زهرا، اقبالیه، محمدیه، الوند، اسفرورین، محمودآباد نمونه، خرمدشت، ضیا آباد، آوج، شال، دانسفهان، آبگرم، ارداق، معلم کلایه، رازمیان، کوهین و بیدستان، سگز آباد، شریفیه، خاکعلی، سیردان) در قالب ۵ شهرستان تشکیل شده و دارای ١٩بخش، ۴۴دهستان و ۱۵۴۳آبادی است و جمعیت بیش از یک میلیون را در خود جای داده است.

سلسله جبال البرز مرکزی و کوه های رامند خرقان از سه جهت دشت قزوین را دربر گرفته اند. این دشت از شمال به جنوب ۷۵کیلو متر و از شرق به غرب حدود ۹۵کیلومتر است.

ارتفاعات شمال و شمال غرب استان به بیش از ۴۰۰۰ متر و جنوب غربی استان به ۲۷۰۰ متر از سطح دریا می رسد.

مرتفع ترین قله‌های استان سیالان، شاه البرز و خشچال هستند  که حداکثر ارتفاع در قله های شمالی متعلق به شاه البرز با ۴۲۰۰ متر از سطح دریا می باشد.

محدوده مرکزی  و شرق استان را دشت قزوین تشکیل می دهد که شیب آن از شمال غرب به جنوب شرق امتداد دارد و پست ترین نقطه آن ۱۱۳۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. کمترین نقطه استان از سطح دریا ۳۰۰ متر در منطقه طارم سفلی و در کناره های دریاچه سد سفید رود واقع شده است.

استان قزوین متشکل از سه منطقه متمایز و مشخص کوهستانی، کوهپایه ای و دشتی است و مناطق کوهستانی به صورت کمربند ناپیوسته ای، نواحی شمالی، جنوبی و غربی آن را تحت پوشش خود قرار داده است. این استان دارای آب و هوای متنوعی در طیف بیابانی، سرد و معتدل کوهستانی و گرم و نیمه مرطوب است.در مجموع استان قزوین، منطقه ای با تنوع آب و هوای بسیار است.

۱-آب و هوای سرد کوهستانی در نواحی شمالی و ارتفاعات جنوب غربی استان

۲-آب و هوای معتدل در کوهپایه ها و دامنه ها

۳-آب و هوای خشک تا نیمه خشک نواحی مرکزی دشت قزوین و بوئین زهرا

۴-آب و هوای مرطوب گرمسیری در نواحی طارم و دره شاهرود

                                                  

                                                 

موقعیت تاریخی

بر اساس اسناد و مدارک موجود قدمت و سابقه تاریخی منطقه قزوین به دوران حکومت مادها، در قرن نهم پیش از میلاد، می رسد. در آن زمان، ناحیه کوهستانی جنوب و جنوب غربی قزوین جزئی از قلمرو مادها به شمار می رفت که همواره مورد تاخت و تاز اقوام و قبایل مختلف، از جمله اقوام آشور و کاسی‌ها، قرار داشت.

بررسی آثار بدست آمده از جنوب دشت قزوین در بخش بوئین زهرا، نشان می دهد که در این منطقه در هزاره های چهارم و پنجم پیش از میلاد، زیستگاه جماعت های انسانی بوده است.

بنای اولیه شهر قزوین را به شاپور معرف به شاپورذوالاکتاف نسبت می دهند. شاپور شهر قزوین را برای جلوگیری از تهاجمات دیالمه بنا نهاد و در آن دﮊ و استحکامات به وجود آورد و سپاهیان خود را در آن استقرار داد. به مرور زمان، پایگاه نظامی شاپور توسعه یافت و هسته اصلی شهر قزوین به وجود آمد. موقعیت این شهر همواره به عنوان گذرگاه مهم طبرستان و دریای مازندران (خزر) اهمیت فراوان داشته است. بعد از حمله اعراب به ایران و آغاز دوره فتوحات اسلامی، براء بن عازب از سرداران معروف عرب در سال ۲۴هجری قمری، قزوین را محاصره و فتح کرد. قزوین در دوره اسلامی نیز به پایگاه و مبداء عملیات بعدی لشگریان عرب تبدیل شد. در سال ۱۹۲ﮬ  . ق ››هارون الرشید‹‹ به قزوین آمد و نسبت به توسعه شهر و ساخت بنای ›› مسجد جامع ›› در آن دور آن اقدام نمود.

ناصر خسرو قبادیانی در سفرنامه خود در سال ۴۳۸ﮬ . ق شهر قزوین را چنین توصیف کرده است:

... باغستان بسیار داشت، بی دیوار و خار، و هیچ مانعی از دخول در باغات، و قزوین را شهری نیکو دیدم، باروی حصین و کنگره بر آن نهاده و بازارهای خوب، مگر آن که آب در آن اندک بود و منحصر به کاریزها در زیر زمین رئس آن شهر مردی علوی بود.

از اواخر قرن پنجم هجری تا زمان حمله هلاکو به قلعه های اسماعیلیان٦٥٤ ﮬ  . ق ، سرزمین قزوین تحت تاثیر حوادث مربوط به نهضت اسماعیلیان از جمله حسن صباح و جانشینان او قرار داشت و شاهد نبردها و جنگ های طولانی میان سپاه حکومت مرکزی و اسماعیلیان بود. در زمان صفویه و در دوران سلطنت شاه طهماسب، با برگزیده شدن قزوین به پایتختی، این شهر اعتبار بیشتری یافت و آثار وبناهای متعددی در آن بنا گردید.

در دوره قاجاریه که تهران به پایتختی انتخاب شد، قزوین به علت استقرار در مسیر جاده تهران به اروپا و روسیه، اهمیت قابل ملاحظه ای یافت.

با آغاز نهضت مشروطیت، این شهر، خانه دوم مشرطه خواهان شد و مردمان آن از هیچ کمکی به آزادی خواهان دریغ نکردند.

در اواخر دوره قاجار ›› رضا خان میر پنج ‹‹ با نماینده انگلستان در گراندهتل قزوین ملاقات کرد که طی آن نطفه کودتای سوم اسفند برای براندازی حکومت قاجاریه بسته شد.

                                                   

فرهنگ و آداب و رسوم

آداب و رسوم

بدلیل استقرار اقوام و نژادهای مختلف در منطقه ما شاهد تنوع فرهنگی گسترده‌ای هستیم که هر یک از این اقوام دارای آداب و رسوم متفاوت می‌باشند و هر ساله با شکوه فراوان آئین‌های خود را اجرا می‌کنند تا جایی که گردشگران بیشماری جهت تماشای این آئین ها به منطقه سرازیر می‌شوند.

پنجاه بدر

هر ساله بعدازظهر روز نوزدهم اردیبهشت ماه، پنجاهمین روز سال، مردم قزوین به مصلایی که در میان باغ‌های جنوب شرقی شهر قرار گرفته می روند. در گذشته در این مکان، یک آب انبار و یک مسجد وجود داشت که امروزه تنها بخشی از آب انبار آن به جای مانده است. خانواده ها در باغ های اطراف این آب انبار نشسته و بعد از خوردن غذا و تنقلات، بزرگترها و اغلب زنان، مشغول خواندن نماز طلب باران می شوند.

از آنجا که مراسم باران خواهی از سنت های کهن در ایران است، می توان احتمال داد که بنای اولیه مسجد که امروزه تخریب شده مکانی بوده که پیش از اسلام در آنجا مراسم طلب باران یا احتمالا جشن باران برپا می‌شده و یا مکانی مانند پرستشگاه آناهیتا« الهه آب».

دوازدهم محرم ( سوم امام )

بر اساس روایات، بعد از واقعه کربلا با تهدید« یزید بن معاویه» کسی جرات نمی کرد تا جنازه‌های یاران امام حسین (ع) را دفن کند؛ تا اینکه زنان طایفه « بنی اسد» جمع شده و به خاک کردن جنازه ها پرداختند. این واقعه در روز سیزدهم ماه محرم اتفاق افتاد به همین خاطر زنان قزوینی هر سال در روز سیزدهم ماه محرم با به دست گرفتن بیل و پیکرهای نمادین مسیر مشخصی را طی کرده و به سینه زنی و نوحه خوانی می پردازند.

لینکهای مهم

لینک ادارات تابعه

ورود کاربر

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.