اتقان اسناد هویتی مردم ایران بسیار با اهمیت است ***مقام معظم رهبری*** ثبت احوال نوین، زمینه ساز توسعه پایدار ***** کارت ملی هوشمند، دروازه ورود به دولت الکترونیک

دسترسی سریع

ستاد خبری حراست اداره کل

نظرسنجی

نظر شما درباره پايگاه اطلاع رسانی ثبت احوال استان قزوین چيست؟


ستاد اقامه نماز

بازدید کنندگان

  • Total Visitors: 1557823
  • Unique Visitors: 23078
  • Registered Users: 5
  • Your IP: 54.89.187.28

شما اینجا هستید

خانه

معاون سیاسی و امنیتی استاندار: فعالیت مخلصانه و بی آلایش ثبت احوال در استان قابل تقدیر است

به گزارش روابط عمومي معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار قزوین در جریان بازدید استاندار از اداره کل ثبت احوال با بیان اینکه ثبت احوال استان به شکل صادقانه و خالصانه به خدمات رسانی به مردم مشغول است، از این بابت از مدیر و کارکنان این دستگاه قدردانی کرد و گفت: این دستگاه باید با تلاش بیشتر به الگویی برای خدمات دهی به جامعه تبدیل شود.

وی ادامه داد: با توجه به اسناد مهمی که در اختیار ثبت احوال است کوچکترین اشتباه و یا سوء استفاده تبعات بدی را به دنبال خواهد داشت ولی ما در استان با وجود افرادی سالم و پرتلاش شاهد هیچگونه فعالیت خارج از عرف و موازین قانونی نبودیم که جای تقدیر و سپاسگزاری است.

ایوب رحیمی در ادامه با اشاره به برخی مشکلات مردم در حوزه تایید اسناد هویتی از جمله خانواده معظم شهدا برای دریافت خدمات از برخی دستگاه ها، افزود: ما هرچه داریم از شهدا است و اگر امروز دشمنان جرات جسارت و تجاوز به کشور را پیدا نمی کنند به خاطر رشادت و جانفشانی این عزیزان می باشد، بنابراین همه ما به آنان و خانواده معظم شان بدهکار هستیم و باید در ارایه خدمات به این قشر به طور ویژه تلاش کنیم.

وی در ادامه خواستار ارایه راهکارها و ابتکارات کارکنان ثبت احوال به مدیران خود و استان شد و گفت: نظرات، انتقادات و پیشنهادات کارمندان هر دستگاه باید روی کاغذ آورده شده و برای بهبود فرایند عملکرد دستگاه ها از سوی کارمندان بیان شوند حتی لازم است با توجه به اطلاعات بسیار مهمی که این اداره کل دارد در برخی از مواقع هشدارهای لازم به مسئولین و مدیران ذیربط داده شود تا از بروز آسیب های اجتماعی جلوگیری شود.

محمد صدرا آراسته در جریان این  بازدید افزود: تنها در یک مقطع از سال 76 تا 80 در استان نسبت به سال ماقبل کاهش ثبت ولادت داشته ایم و به جز این در سالهای قبل و سالهای یاد شده همواره با رشد این واقع حیاتی روبرو بوده ایم.

این مسوول یادآور شد: در 9 ماهه امسال، 16 هزار و 788 فقره ولادت در استان به ثبت رسیده است در حالی که پارسال این رقم برای مدت یاد شده 15هزرا و 860 فقره بود.

وی با بیان اینکه نرخ ولادت استان 18 در یکهزار و نرخ فوت نیز 5 در یکهزار است که این ارقام تقریبا در حد میانگین کشور است، افزود: به لحاظ واقعه فوت نیز در 9 ماهه امسال،چهار هزار و 516 فقره واقعه فوت به ثبت رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با چهارهزار و 136 مورد، به میزان 9 درصد افزایش داشته است.

وی، افزایش نرخ فوت را به معنای تلاش ماموران ثبت احوال برای ثبت واقعه فوت خواند و اظهار داشت: برخی از روستاییان به خاطر قطع نشدن یارانه متوفی اقدام به ثبت فوت نمی کنند که تلاش شده است با همکاری خانه های بهداشت روستایی و شوراهای اسلامی این مشکل مرتفع و واقعه فوت به هنگام ثبت شود.

آراسته به دیگر آمار ثبتی ثبت احوال نیز پرداخت و در ادامه با اشاره به کاهش ثبت ازدواج و افزایش طلاق در استان، اظهار کرد: نیمی از طلاق ها هنگامی به ثبت می رسند که هنوز کمتر از 5 سال از زندگی زوجین در کنار یکدیگر می گذرد.

این مسوول در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به آغاز فعالیت ثبت احوال در قزوین با ثبت نخستین سند هویتی بنام 'احمد خان خدایاری' در سال 1304 که رییس نظمیه آن زمان این شهر بود، گفت: در حال حاضر ثبت احوال در شش شهرستان و 9 بخش استان دارای اداره و تشکیلات می باشد.

وی با بیان اینکه پس از انقلاب شکوهمند اسلامی تحولات خوبی را در ثبت احوال شاهد بودیم، افزود: یکی از این تحولات صورت برداری از تمامی اسناد هویتی و در ادامه صدور کارت شناسایی ملی و کدپستی برای هموطنان بود.

آراسته از ایجاد آرشیو الکترونیکی اسناد هویتی در قزوین همچون سایر استان های کشور خبر داد و گفت: با توجه به شرایط جغرافیایی و احتمال آسیب دیدگی و نابودی اسناد هویتی، حفظ و نگهداری این اسناد ضروری به نظر می رسید و در این راستا اقدام به تصویربرداری از تمامی اسناد هویتی شده و هم اکنون آرشیو الکترونیکی این اسناد در پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور نگهداری می شود.

این مسوول در ادامه به ارایه خدمات الکترونیکی ثبت احوال اشاره کرد و اظهار داشت: با الکترونیکی شدن فرایندها امکان ارایه خدمات به شهروندان در نقاط مختلف کشور فراهم شده است و دیگر برای دریافت یک خدمت نیاز نیست که فرد به ثبت احوال صادرکننده اسناد هویتی خود مراجعه کند و متحمل سفر شود.

وی همچنین از صدور کارت های ملی هوشمند به عنوان یکی از اقدامات مهم در دست اجرا از سوی ثبت احوال یاد کرد و گفت: این کارت علاوه بر اینکه یک سند شناسایی محسوب می شود و هویت افراد را تصدیق می کند و اطلاعات هویتی والدین و فرزندان و همسر را نیز در خود جا می دهد، قادر به ثبت امضای الکترونیکی نیز می باشند.

مدیرکل ثبت احوال استان قزوین افزود: در این کارت با ایجاد هفت ریز تراشه امکان افزودن و بارگذاری اطلاعات مربوط به یارانه، نقل و انتقالات مالی، پرونده سلامت و انتخابات نیز وجود دارد.

وی همچنین از صدور آزمایشی کارت های ملی هوشمند در استان قزوین خبر داد و گفت: این کارت هم اکنون برای سه دسته افراد شامل کارت اولی ها، مفقودی ها و اشخاصی که اطلاعات شناسامه خود را تغییر می دهند، صادر می شود.

آراسته، جلب رضایت مردم را نکته حائز اهمیت دانست که در ثبت احوال استان قزوین به آن بطور ویژه توجه می شود و در پایان افزود: این اداره کل طی سه سال گذشته نمره نخست را در تکریم ارباب رجوع بدست آورده است

 

  

اضافه کردن دیدگاه جدید

لینکهای مهم

لینک ادارات تابعه

ورود کاربر

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.